Technical Features
| Description: | Narrow Mouth Round Carboy, PP with White PP Closure, 50 L |
| Product Type: | Narrow Mouth, Round Carboy |
| Carboy Colour: | Clear (Natural) |
| Closure Colour: | White |
| Carboy Material: | Polypropylene |
| Closure Material: | Polypropylene |
| Closure Liner & Gasket: | Unlined closure with TPE gasket |
| Closure Included: | Yes, closures are loosely fitted with individual Carboys |
| Autoclavability: | Autoclavable |
| Leak proof: | Yes, Leak proof with 59.9 in-lb to 83.3 in-lb torque as per QWI-QC-04 |
| Sterility: | Non-sterile |
| Approx. Brim Capacity: | 54120 mL |
| Screw Closure Size: | 83B |
| Inner Neck Diameter: | 65 mm |
| Carboy Outer Diameter: | 377 mm |
| Height w/out closure: | 665 mm |
| Height with closure: | 678 mm |
| No per Pack: | 1 |
| No per Case: | 1 |
| Compliance: | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Carboys and Closures meet the requirements of FDA-21 CFR, USP Class VI |

