Measurement Mode
- pH/ORP (mV)
- Temperature
₹129,800.00
Easy-to-operate basic pH/mV benchtop meter with DIN socket for routine measurement. For AC and battery operation. Meter with universal power supply, stand and operation manual. Combined pH electrode SenTix® 41, buffer 4, 7 and 10.01, 3 mol/l KCl
The pH and conductivity benchtop meters of the inoLab® 7110 series are ideal for routine measurements in industrial laboratories in the chemical and pharmaceutical industries, in medical laboratories, and in education at universities and schools. With easy-to-clean surfaces, they are at home in all applications. Accurate measurement: Reproducible measurement results thanks to the active, automatic AutoRead function with independent detection of stable measurement values. An adjustable calibration timer helps to further improve accuracy. Easy to use: Support for the intuitive operating philosophy with a simple and clear keyboard and a large, clear LCD display that provides all important information at a glance.
| Art.-No. | Name | Content |
|---|---|---|
| 1AA110 | inoLab® pH 7110 | Single unit (DIN connection) with universal power supply, stand, manual |
| 1AA112 | inoLab® pH 7110 Set 2 | Single unit (DIN connection) with pH electrode SenTix® 41, Buffer 4, 7 and 10.01 and 3 mol/l KCl, with universal power supply, stand, manual |
| 1AA114 | inoLab® pH 7110 Set 4 | Single unit (DIN connection) with pH electrode SenTix® 81, Buffer 4, 7 and 10.01 and 3 mol/l KCl, with universal power supply, stand, manual |
| 1AA120 | inoLab® pH 7110 BNC | Single unit (BNC connection) with universal power supply, stand, manual |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | inoLab® pH 7110 |
| Parameters | pH, mV, Temperature |
| Channels | 1 |
| Measuring range pH | -2.0 … 19.999 |
| Accuracy pH | ± 0.005 / ± 0.01 / 0.1 |
| Measuring range Temperature | -5.0 … +105.0 °C |
| Accuracy Temperature | ± 0.1 K |
| Measuring range mV | -1200.0 … +1200 / -2000 … +2000 mV |
| Accuracy mV | ± 0.3 mV / ± 1 mV |
| Operating temperature | +5 °C … +55 °C |
| With connected power supply | +5 °C … +40 °C |
| Protection class | IP 43 |