Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Closure Color | Blue |
| Color (Seal) | White/Beige |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Material | Clear Glass |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Septum | Silicone/PTFE, Pre-slit, Bonded |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
| Hardness | 55 Shore |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap, Level 3 |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Vial Type | 2 mL Short Thread Screw Glass SureStop™ Vial, Level 3 |
| Certifications/Compliance | MSCERT |
| Height (Metric) | 32 mm |
| Product Type | MSCERT Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Unit Size | Pack |




