Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| Pre-slit | Yes |
| Septum | White Silicone/Blue PTFE |
| Level | Level 1 |
| Style | Pre-slit |
| Product Line | SureSTART Level 1 |
| Quantity | 100 Pk. |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Closure Size | 9 mm |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Vials |
| Green Features | Yes – Recyclable packaging |
| ACT Label | Yes |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Type | AVCS Screw Cap |
| Unit Size | Each |



