Measurement Mode
- pH/ORP (mV)
- Temperature
₹100,400.00
Easy-to-operate basic pH/mV benchtop meter with DIN socket for routine measurement. For AC and battery operation. Single meter with universal power supply, stand and operation manual.
The pH and conductivity benchtop meters of the inoLab® 7110 series are ideal for routine measurements in industrial laboratories in the chemical and pharmaceutical industries, in medical laboratories, and in education at universities and schools. With easy-to-clean surfaces, they are at home in all applications. Accurate measurement: Reproducible measurement results thanks to the active, automatic AutoRead function with independent detection of stable measurement values. An adjustable calibration timer helps to further improve accuracy. Easy to use: Support for the intuitive operating philosophy with a simple and clear keyboard and a large, clear LCD display that provides all important information at a glance.
| Art.-No. | Name | Content |
|---|---|---|
| 1AA110 | inoLab® pH 7110 | Single unit (DIN connection) with universal power supply, stand, manual |
| 1AA112 | inoLab® pH 7110 Set 2 | Single unit (DIN connection) with pH electrode SenTix® 41, Buffer 4, 7 and 10.01 and 3 mol/l KCl, with universal power supply, stand, manual |
| 1AA114 | inoLab® pH 7110 Set 4 | Single unit (DIN connection) with pH electrode SenTix® 81, Buffer 4, 7 and 10.01 and 3 mol/l KCl, with universal power supply, stand, manual |
| 1AA120 | inoLab® pH 7110 BNC | Single unit (BNC connection) with universal power supply, stand, manual |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | inoLab® pH 7110 |
| Parameters | pH, mV, Temperature |
| Channels | 1 |
| Measuring range pH | -2.0 … 19.999 |
| Accuracy pH | ± 0.005 / ± 0.01 / 0.1 |
| Measuring range Temperature | -5.0 … +105.0 °C |
| Accuracy Temperature | ± 0.1 K |
| Measuring range mV | -1200.0 … +1200 / -2000 … +2000 mV |
| Accuracy mV | ± 0.3 mV / ± 1 mV |
| Operating temperature | +5 °C … +55 °C |
| With connected power supply | +5 °C … +40 °C |
| Protection class | IP 43 |