Description
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Model | RM 03 Plus |
| Rotor Capacity | 12 place closed rotor with metal safety lid |
| Maximum Speed RPM / RCF (g) | 15000 rpm / 15596 g |
| Display | Large Backlit LCD display |
| Imbalance detection | Imbalance Detection with auto cut-off |
| Noise Level | ≤ 60 dB |
| Motor Type | (BLDC) Brushless DC motor |
| Timer setting | 1 to 999 mins |
| Speed / Time setting | 500 to 15000 RPM / Min-Sec timer |
| Dimensions (WxDxH) in mm | 230 x 262 x 131 mm |
| Rotors and Adaptors (included in standard pack) |
|




