Semi Micro / Analytical Balance - Touch Screen
| MODEL | TAB9T |
|---|---|
| Make | WENSAR |
| Capacity | 102 / 220g |
| Readability | 0.01 / 0.1mg |
| Repeatability | 0.01 / 0.1mg |
| Linearity (±) | 0.04mg / 0.4mg |
| Sensitivity Drift | 3ppm/°C |
| Display | 5″ Touch Screen Display |
| Response Time | ≤6 sec. |
| Pan Size | 80mm |
| Windshield Dimension | 162 x 171 x 225mm |
| Calibration | Internal calibration |
| Operating Temperature | 15°C – 25°C |
| Interface | RS232C, USB (DATA export) |
| Density Function | Yes with Density Index Calculation |
| Printout Results | Data, Time, Instrument ID, Weight, GLP |
| Password Protection | Yes |
| Memory | 3000 |
| Baud Rate | 1200, 2400, 4800, 9600, 19200, 38400 |
| Power Supply | Adaptor 24V / A, AC 220V / 50-60 Hz |
| Dimension (LxWXH) | 390 x 520 x 630 mm |
| Net Weight | 7 kg |
| Gross Weight | 9 Kg |

